Jakie okulary wybrać do jazdy samochodem?
Prowadzenie auta nieodłącznie wiąże się z koniecznością bacznej obserwacji drogi i jej bezpośredniego otoczenia. Dobry wzrok jest podstawowym warunkiem zapewniającym bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ponieważ wczesne dostrzeżenie zagrożenia daje czas potrzebny na wykonanie niezbędnego manewru – ominięcie przeszkody czy rozpoczęcie hamowania.
Prowadzenie auta nieodłącznie wiąże się z koniecznością bacznej obserwacji drogi i jej bezpośredniego otoczenia. Dobry wzrok jest podstawowym warunkiem zapewniającym bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ponieważ wczesne dostrzeżenie zagrożenia daje czas potrzebny na wykonanie niezbędnego manewru – ominięcie przeszkody czy rozpoczęcie hamowania. Okulary dla kierowców muszą jednak nie tylko poprawiać widzenie korygując wadę wzroku, ale również chronić przed czynnikami zewnętrznymi pogarszającymi jego jakość i wpływającymi na poziom zmęczenia. Przekonajmy się, na co warto zwrócić uwagę wybierając okulary do samochodu.
Jakie szkła sprawdzą się podczas prowadzenia auta?
Problemem, z którym często borykają się kierowcy jest silne światło słoneczne, które padając od strony, w którą podąża pojazd skutecznie uniemożliwia obserwację drogi. Efekt ten nasila się zwłaszcza w okresach, gdy słońce jest nisko nad horyzontem. Sposobem na uniknięcie olśnienia jest korzystanie ze szkieł przyciemnianych lub takich, które reagując na światło zmieniają swoją barwę, a tym samym ilość przepuszczanego światła. Drugim wyzwaniem są odbłyski, które powodują silne źródła światła, np. reflektory nadjeżdżających pojazdów. Metodą radzenia sobie z takim zagrożeniem jest wybór szkieł z powłoką antyrefleksyjną. Kłopotem może być jednak nie tylko nadmiar światła, ale też jego niedobór. Dla osób często jeżdżących po zmroku rozwiązaniem będą szkła rozjaśniające, które są w stanie poprawić widzenie odcinając zakres światła przeszkadzającego w precyzyjnym rozróżnianiu szczegółów i wzmacniając ten, który wydatnie w tym pomaga.
Wybór oprawek dla kierowcy
Właściwie dopasowane szkła są podstawą dobrego widzenia, jednak najlepsze efekty można uzyskać łącząc je z odpowiednimi oprawkami. W przypadku kierowców duże znaczenie ma tzw. widzenie peryferyjne, a więc obraz rejestrowany wokół miejsca, na którym koncentruje się uwaga patrzącego. Dla osób z wadą wzroku liczyć się będzie to, by szkła miały na tyle duży rozmiar, aby skutecznie poprawiały widzenie również w tej strefie.